سلامت

بلیچینگ دندان چیست؟ عوارض و فواید بلیچینگ دندان

سفید کردن دندانها یا بلیچینگ درمانی است که در آن بد رنگیها و رنگدانه هایی که به مرور زمان باعث تغییر رنگ دندانها شده برطرف می شود.

نکات برگزیده مطلب
 • بلیچینگ دندان یک روش فوق العاده برای از بین بردن زردی دندان‌هاست.
 • استفاده کمتر از غذاها و نوشیدنیهای رنگدانه دار کمک میکند دندانها به مدت طولانی تری سفید بمانند.
 • ماده اصلی سفیدکننده دندانها پر اکسید هیدروژن است.

بلیچینگ دندان یک روش فوق العاده برای از بین بردن زردی دندان‌هاست. در روش بلیچینگ دندان، محصولی حاوی سفید کننده (پراکسید هیدروژن یا پراکسید کربامید) برای سفید کردن دندان به کار برده می‌شود. این ماده مانند وایتکس عمل کرده و جرم و زردی دندان را از بین می‌برد و نوعی روش شیمیایی محسوب می‌شود.

به گزارش بخش سلامت سایت ری را،  دلایل مختلفی باعث لکه دار شدن دندان ها می شوند. اگر می خواهید آنها را روشن تر و سفیدتر کنید ، می توانید با خیال راحت این کار را انجام دهید.

گزینه های مختلفی برای انتخاب وجود دارد. برای سفید کردن دندانهای خود می توانید به دندانپزشک مراجعه کرده یا محصولات سفید کننده در منزل را امتحان کنید.

در حالی که برخی از عوارض جانبی برای بلیچینگ دندان وجود دارد ، بیشتر درمان های سفید کننده معمولی تا زمانی که دستورالعمل های محصول را رعایت کنید بی خطر است.

سفید کردن دندانها یا بلیچینگ درمانی است که در آن بد رنگیها و رنگدانه هایی که به مرور زمان باعث تغییر رنگ دندانها شده و حتی بعضی بد رنگیهای ژنتیکی را بر طرف نموده ودندانهایی سفید و زیبا را به شما هدیه میکند.

آناتومی دندان

دندانها از دو بخش مینا و عاج تشکیل شده اند. مینای دندان روی عاج را پوشانده و باعث شفافیت و سفیدی دندان میشود.

ضخامت مینا در بعضی افراد بیشتر است که منجر به داشتن دندانهایی با شفافیت بیشتر میشود. اما به هر حال به مرور زمان بر اثر سایش مینا شکست نور کمتر شده و رنگ عاج نمایانتر میشود.

ضمنا بعضی رنگدانه ها نیز به داخل خلل و فرج مینا نفوذ کرده و با کریستالهای مینایی باند میشود که تغییر رنگ واضح تری را باعث میشود.

گاهی رنگدانه ها فقط روی سطح مینا رسوب میکند و باعث ایجاد لکه های سیاه و قهوه ای روی سطح دندانها میشود.

آناتومی دندان

مهمترین علل تغییر رنگ دندانها

 •  سیگار کشیدن
 • استفاده از نوشیدنیهای رنگی مثل چای ، قهوه
 • افزایش سن
 • عدم رعایت بهداشت مناسب دهان و دندان

پرهیز از هر یک از موارد بالا و استفاده بجا و مناسب از نوشیدنیهای رنگی مثل چای ، قهوه میتواند در سفید ماندن دندان ها موثر باشد.

ماده اصلی سفیدکننده دندانها پر اکسید هیدروژن است که باعث اکسید شدن رنگدانه های رسوب کرده بین هرمهای مینایی شده و آنها را از بین میبرد.

به مرور زمان این ماده به قسمتهای زیرین مینا در عاج نفوذ میکند سفید کردن دندان ها در خانه و رنگ آن را روشنتر کرده و باعث سفید شدن دندان میشود .

دلایل تغییر رنگ دندانها

دندانها به دلایل مختلفی می توانند تغییر رنگ دهند.

تغییر رنگ خارجی

تغییر رنگ خارجی وقتی است که مواد غذایی ، نوشیدنی یا عادت به سیگار کشیدن دندان شما را لکه دار می کند.

قهوه ، چای ، شراب قرمز ، غذاهای دارای رنگ و دخانیات می توانند در این نوع تغییر رنگ نقش داشته باشند. این لکه ها روی قسمت بیرونی دندان های شما تأثیر می گذارد.

تغییر رنگ ذاتی

تغییر رنگ ذاتی از درون دندان است. ممکن است به دلیل مصرف دارو ، بیماری دوران کودک ، عفونت ، آسیب دندان یا پیر شدن ، تغییر رنگ ذاتی داشته باشید.

برای رسیدن به رنگ طبیعی دندانها و یا سفید بودن دندانها ، ممکن است تغییر رنگ ذاتی نیاز به بلیچینگ داشته باشد.

دو روش کلی برای سفید کردن دندان ها با بلیچینگ وجود دارد که از نظر مراحل و هزینه ی بلیچینگ دندان متفاوت هستند.

 • روش سفید کردن دندانها در مطب (office bleaching)
 • بلیچینگ در خانه (home bleaching)

مراحل انجام بلیچینگ دندان در مطب دندانپزشکی

سفید کردن دندان

روند بلیچینگ دندان در مطب دندانپزشکی بسیار ساده است ، بنابراین اگر ترس یا نگرانی از مراجعه به دندانپزشک دارید ، آرامش خود را حفظ کنید. این یک کار ساده است و هیچ تراشی روی دندانهای شما انجام نمی شود.

گام اول

برای اطمینان از اینکه کاندیدای مناسب برای سفید کردن دندان ها هستید ، یک مشاوره اولیه خواهید داشت. اگر شما دارای دندان حساس یا دندانهای نازک یا شفاف هستید ، ممکن است اینگونه نباشید.

گام دوم

هنگامی که مشخص شد که شما کاندید مناسب برای بلیچینگ دندان هستید، دندانپزشک با تمیز کردن حرفه ای به دندان های شما کمک می کنند. این باعث می شود پلاک یا هر نوع مواد غذایی دیگر از بین برود.

این روند نباید طولانی باشد و این باید بخشی از برنامه منظم سلامت دندان شما باشد. این روند در واقع می تواند به روشن تر شدن دندان های شما کمک کند ، زیرا به طور حرفه ای هرگونه پوشش یا پلاکی را روی دندان های شما از بین می برد.

گام سوم

دندانپزشک دندان های شما را معاینه می کند تا مطمئن شود هیچ مسئله یا مشکلات برجسته دیگری وجود ندارد.

آنها به دنبال ترک ، حفره یا خطوط لثه هستند که ممکن است باعث تحریک روند سفید شدن شود. سپس ممکن است دندانپزشک برای بررسی نتایج نهایی مورد نظر از دندانهای شما عکس بگیرد.

گام چهارم

دندانپزشک از یک رزین یا ژل محافظ استفاده می کنند که باعث محافظت لثه های شما می شود. سپس ژل سفیدکننده اصلی اعمال می شود و نیم ساعت روی دندانها قرار می گیرد.

در حالی که فرمول سفید کننده روی دندانهای شما قرار دارد ، ممکن است از لیزر برای تشدید نتایج استفاده شود. پس از اتمام این مراحل باید فوراً نتایج را مشاهده کنید.

مراقبت از دندانها بعد از بلیچینگ

ممکن است رنگ دندان شما در مطب دندانپزشک سفیدتر به نظر برسد و برای دیدن نتایج واقعی باید چند روز صبر کنید. اگر احساس می کنید آنها را سفیدتر می خواهید ، می توانید درمان های دیگری نیز داشته باشید.

همچنین می توانید از روش های درمانی خانگی استفاده کنید تا سفید کننده دندان های حرفه ای تقویت شود یا به حفظ آن کمک کند.

شما می توانید با استفاده از خمیر دندان سفید کننده، مسواک زدن دندان های خود با جوش شیرین لبخند خود را زیبا نگه دارید.

همه دوست دارند که تا ابد دندان های سفید و درخشان داشته باشند. بهترین خبری که می توان در مورد بلیچینگ کردن دندان شنید، این است که نتایج آن معمولاً تا یک سال تا 18 ماه دوام خواهد آورد. اگرچه که عوامل سبک زندگی نیز در این موضوع دخیل هستند.

فواید سفید کردن دندان

مشهودترین فواید بلیچینگ یا سفید کردن دندان عبارتند از:

 • در این روش معمولا احتیاجی به تراش دندان و سایر کارهایی که جهت آماده‌سازی دندان برای لمینت انجام می‌شود، نیست. بنابراین روشی سریع و آسان برای سفیدکردن دندان‌ها می‌باشد.
 • تراشیدن دندان ممکن است باعث بروز مشکلاتی همچون فرسایش مینای دندان شود، بنابراین بلیچینگ به دلیل عدم نیاز به تراش، عوارض کمتری برای دندان‌ها خواهد داشت.
 • افرادی که دندانهای سفیدتر دارند، اعتماد به نفس بالاتری دارند، اگر از نظر زیبایی به آن بپردازیم، افرادی که لبخندی کامل و زیبا دارند در ظاهر نیز زیباتر به نظر می‌رسند.

عوارض جانبی بلیچینگ دندان

اکثر افرادی که از محصولات سفید کننده دندان استفاده می کنند عوارض جانبی کمی دارند و یا هیچ عارضه جانبی را تجربه نمی کنند و از نتایج راضی هستند.

با این حال ، برخی از افراد ممکن است با یک یا چند مورد از عوارض جانبی زیر را هنگام بلیچینگ دندان روبرو شوند:

 1. حساسیت دندان: ممکن است متوجه شوید که دندانهای شما در طول سفید کردن و برای مدت کوتاهی بعد از عمل حساس هستند.
 2. تحریک بافت نرم: همچنین به عنوان سوختگی شیمیایی شناخته می شود، اگر محلول سفید کننده در طی فرآیند سفید شدن در کنار بافت لثه باشد ، ممکن است تحریک بافت نرم ایجاد شود.
 3. نتایج نامطلوب : بسته به رنگ اولیه دندانهای شما ، نتایج بدست آمده پس از بلیچینگ دندان ممکن است همان چیزی نباشد که شما در انتظار آن بودید. اگر دندانهای تیره یا تغییر رنگ داخلی دندان دارید ، ممکن است بعد از سفید شدن متوجه تغییر رنگ دندان های خود نشوید. اگر دندانهای خود را بیش از حد سفید کنید ، ممکن است متوجه شوید که دندانهای شما خاکستری یا شفاف به نظر می رسد.

بلیچینگ در خانه

در این روش دندانپزشک شما در یک جلسه از فک بالا و پایین شما قالب گیری میکند و در جلسه بعد یک جفت تری شفاف به شما تحویل داده میشود که به اندازه میزان موادی که لازم است روی دندانهای شما بماند تا سفید شود بین دندانها و تری فضا تعبیه شده است. در این جلسه ماده لازم جهت بلیچینگ در خانه به شما داده میشود.

:: ری را پیشنهاد می کند مطلب مربوط به “کودکان از چه سنی می توانند مسواک بزنند” را مطالعه کنید.

کدام روش سفید کردن دندانها بهتر است ؟

اساتید علم زیبایی بر این باورند که بهترین نتایج وقتی حاصل میشود که هر دو این روشها با هم انجام بگیرد. یعنی ابتدا office bleaching و سپس home bleaching.

تبعا نتیجه گیری در زمان کمتر در بلیچینگ داخل مطب اتفاق می افتد اما نتایج ماندگارتر در نوع بلیچینگ در خانه حاصل میشود.

با بلیچینگ دندانها چقدر سفیدتر می شوند؟

این سوالی است که هیچ کس نمیتواند به آن پاسخ قطعی بدهد. ممکن است از یک درجه تا چندین درجه بسته به جنس دندانها و نوع رنگدانه های رسوب کرده بین دندانها متغیر باشد.

بعد از بلیچینگ، دندانها تا چه مدت سفید می مانند؟

این موضوع هم بستگی به بهداشت دهان فرد و هم رژیم غذایی فرد دارد.

استفاده کمتر از غذاها و نوشیدنیهای رنگدانه دار کمک میکند دندانها به مدت طولانی تری سفید بمانند.

ضمنا بلیچینگ درمانی است که باید هر چند وقت یکبار تکرار شود تا رنگ دندانها به صورت دایمی سفید بمانند.

 


↓به کانال تلگرام و پیج اینستاگرام ری را بپیوندید↓

اینستاگرامتلگرام
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x
()
x