روانشناسیویژه ها

زبان بدن چیست؟

ری را :: در جواب به سوال “زبان بدن چیست؟” باید گفت زبان بدن فرآیند استفاده از حالات صورت، سر و دست ها، ژست، نگاه، لحن صدا و حالات بدنی به منظور ارسال و دریافت پیام های بی کلام است و از اهمیت بسیار بالایی برخوردار میباشد.

تعریف زبان بدن چیست؟

زبان بدن یک رابط قدرتمند است. درصد زیادی از آن چه که ارائه می دهیم، از لحن گفتار، حرکات، رفتارها، بیان ها، و خصیصه های ذاتی ما نشات می گیرد. بدون شک ارتباط قوی تر با تاکید بسیار بر نحوه قرار دادن اظهارات و داستان ها به جای تکیه بر واژگان واقعی برای بیان اظهارات ما ارائه می شود.

اعضای بدن در استفاده از زبان بدن کدامند؟

تعریف زبان بدن جمله ای گسترده است چون تقریبا همه چیز را در قلمرو اشاره شناسی پوشش می دهد، از:

*خوشه های منفی تا کردن بازو
*جمع کردن پا
*حرکات ناخوشایند چهره
*تا حرکات مثبت تر سر
*oculesics (رفتار چشم)
*tactilics (لمس کردن)
*proxemics (فضای شخصی)
*physiognomony (تفسیر شخصیت و خلق و خو براساس ویژگی های صورت)
*micro expressions (ماهیچه صورتکه با بیش از ۱۰۰۰۰ حالت صورت ترکیب می شوند و ۷ مورد از آن ها جهانی درنظر گرفته می شوند)
*paralinguistics (سرعت، لحن، حجم، اوج صدا)، حرکات معکوس و زبان اشاره.

ما از تمام این حرکات غالبا بدون این که آگاه باشیم، به صورت روزانه استفاده می کنیم.

گفته شده است که زبان بدن می تواند بین ۵۰ تا ۷۰ درصد کل ارتباطات را تشکیل دهد. در بیان اینکه زبان بدن چیست باید اشاره کرد که درک اهمیت زبان بدن مهم است، اما توجه به دیگر نشانه ها همچون زمینه ضروری است. در بسیاری موارد، شما باید به جای تمرکز بر یک اقدام واحد، به سیگنال ها به عنوان یک گروه نگاه کنید.

زبان بدن همیشه به اندازه زبان گفتاری واضح نیست ، اما چگونگی تفسیر آن می تواند نقش بزرگی در چگونگی ارتباط یک فرد با دیگران داشته باشد.

یک ارکستر بی صدا است:

microexpressions (نمایش کوتاهی از احساساتی که یک فرد می خواهد پنهان کند)، حرکات دست، و ژست دهی در مغز انسان، حتی زمانی که شخص به طور هوشیارانه از آن ها آگاه نیست، تقریبا به طور بلافاصله ثبت می شود. این لحظات تشخیصی، هرچند کوتاه، می توانند پیامدهای طولانی مدتی را برای این مسئله داشته باشد که چگونه یک فرد انگیزه، حس، و باز بودن ذهن دیگران، و نیز چگونگی درک درون شان را تفسیر می کند.

متاسفانه، اختلالات سلامتی خاص – به ویژه اختلالات روانی مانند اوتیسم – ممکن است آن را چالش برانگیزتر کنند و به پیام هایی که توسط زبان بدن منتقل می شوند پاسخ دهند.

نقش حالات حالات چهره

برای لحظه ای فکر کنید که یک فرد چقدر قادر است فقط با حالات چهره ارتباط برقرار کند. یک لبخند می تواند نشانه موافقت یا شادی باشد. یک اخم می تواند نشانه مخالفت یا غمگینی باشد.

در برخی موارد، حالات چهره ما ممکن است احساسات واقعی ما را در مورد یک وضعیت خاص نشان دهند. در حالی که می گویید حالتان خوب است، حالت چهره شما ممکن است چیز دیگری به دیگران بگوید.

نقش چشم ها در زبان بدن چیست؟

به چشم ها غالبا به عنوان “پنچره روح” اشاره می شود، چون قادر به آشکار کردن حجم زیادی از احساسات و تفکرات فرد هستند. هنگامی که با فرد دیگری صحبت می کنید، توجه به حرکات چشم بخش مهم و طبیعی از فرایند ارتباطات است.

برخی از چیزهای رایجی که می توانید به آن ها توجه داشته باشید شامل این است که: آیا افراد تماس چشمی مستقیم برقرار می کنند یا نگاه خیره خود را پنهان می کنند، چقدر پلک می زنند، یا این که آیا مردمک چشمشان گشاد شده است.

نقش دهان در زبان بدن چیست؟

به گفته آلبرت محرابیان استاد زبان بدن ، بیانات و حرکات دهان هم می تواند در خواندن زبان بدن ضروری باشد. برای مثال، جویدن لب پایینی می تواند نشان دهنده احساس نگرانی، ترس، یا ناامنی فرد باشد.

پوشاندن دهان می تواند تلاشی برای مودب بودن فرد در زمان خمیازه کشیدن یا سرفه کردن باشد.

اما ممکن است برای پوشاندن اخم ناشی از نارضایتی هم باشد. لبخند زدن احتمالا یکی از بزرگ ترین نشانه های زبان بدن است، اما لبخندها هم می توانند به شیوه های زیادی تفسیر شوند. یک لبخند می تواند حقیقی باشد، یا برای بیان شادی کاذب، طعنه، و یا حتی بدبینی به کار رود.

حرکات ایما و اشاره در زبان بدن چیست؟

حرکات ایما و اشاره ای می توانند برخی از مستقیم ترین و واضح ترین زبان های بدن باشند. تکان دادن، اشاره کردن، و استفاده از انگشتان برای نشان دادن مقادیر عددی، برای درک حرکات بسیار رایج و آسان است. با این حال، برخی حرکات ممکن است فرهنگی باشند. بنابراین نشان دادن انگشت شست یا نشانه صلح در یک کشور دیگر ممکن است معنی کاملا متفاوتی نسبت به ایالات متحده داشته باشد.

نقش دست ها و پاها در زبان بدن چیست؟

دست ها و پاها هم می توانند در انتقال اطلاعات غیر کلامی مفید باشند.

روی هم قرار دادن دست ها می تواند نشان دهنده حالت تدافعی باشد.

قرار دادن پاها دور از فردی دیگر هم می تواند نشان دهنده تنفر یا ناراحتی از آن فرد باشد.

دیگر نشانه های ظریف مثل باز نشان دادن بازوها می تواند تلاشی برای بزرگ تر یا مسلط نشان دادن خود باشد. در حالی که نگه داشتن بازوها نزدیک به بدن ممکن است تلاش برای به حداقل رساندن و کناره گیری از توجه به خود باشد.

وضعیت بدن و علائم آن

چگونه نگه داشتن بدن هم می تواند به عنوان بخش مهمی از زبان بدن عمل کند. عبارت وضعیت بدن به چگونگی نگه داشتن بدن ما و نیز شکل فیزیکی کلی بدن فرد اشاره دارد.

برای یافتن جواب این سوال که زبان بدن چیست باید بدانید که: وضعیت بدن می تواند اطلاعات ارزشمندی درباره چگونگی احساس یک فرد و همچنین نکات مربوط به ویژگی های شخصیتی او، از جمله این که آیا فرد با اعتماد به نفس، باز، یا مطیع است، را انتقال دهد.

برای مثال، مستقیم نشستن می تواند نشان دهد که فرد متمرکز است و به آن چه درحال وقوع است توجه می کند. از سوی دیگر، نشستن با بدن قوز کرده، می تواند به این معنی باشد که فرد خسته یا بی تفاوت است.

فضای شخصی

آیا تاکنون شنیده اید که شخصی به نیاز خود به فضای شخصی اشاره کند؟ آیا تا کنون پیش آمده که از نزدیکی کسی به خودتان احساس ناراحتی کنید؟ اصطلاح proxemics (جا کاربرد شناسی) که توسط انسان شناس، Edward T.Hall ارائه شد، به فاصله بین افراد در هنگام تعامل اشاره می کند.

درست همان طور که حرکات بدن و حالت های چهره می توانند ارتباط بسیار زیادی از اطلاعات غیرکلامی ایجاد کنند، پس این فضای فیزیکی بین افراد هم می تواند این کار را انجام دهد.

درک اینکه واقعا زبان بدن چیست می تواند راه طولانی را برای کمک به شما در برقراری ارتباط بهتر با دیگران و تفسیر آن چه دیگران ممکن است برای انتقال آن تلاش کنند، بپیماید.

به کانال تلگرام ری را بپیوندید:↓

https://t.me/reeraa_psy


↓به کانال تلگرام و پیج اینستاگرام ری را بپیوندید↓

اینستاگرامتلگرام
مطالب مشابه

اشتراک در
اطلاع از
guest
1 دیدگاه
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
حمیدرضا
حمیدرضا
9 خرداد, 1398 5:21 بعد از ظهر

مطلب بسیار خوبی بود ، لطفا درباره آموزشهای زبان بدن هم مطلب بگذارید. ممنون

دکمه بازگشت به بالا
1
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x
()
x