روانشناسی

ترس از رانندگی

ری را | reeraaترس از رانندگی که از آن با نام های ویفوبیا یا فوبیای رانندگی هم یاد ميکنند یعنی ترس پی در پی، شدید و بیش از حد از رانندگی کردن. بعضی از اشخاص مبتلای به فوبیای رانندگی حتی قادر به تصور کردن رانندگی هم نیستند و با تصور رانندگی دچار اضطراب و استرس میشوند .

آگورافوبیا یکی از انواع فوبیا هست که به موجب آن شخص دچار ترس شدید یا وحشتزدگي ميشود و به علت وحشتزدگي قادر به رانندگی نخواهد بود.

در این مطلب به مسئله فوبیای رانندگی یا ترس از رانندگی خواهیم پرداخت و دلایل این پدیده را عرضه خواهیم کرد.

ترس از رانندگی در دو برهه زمانی و براي دو گروه از اشخاص اتفاق می افتد:

دسته نخست: فوبیای رانندگی براي افردی که هنوز موفق به اخذ گواهی نامه رانندگی نشده اند( ترس قبل از اخذ گواهی نامه رانندگی).

دسته دوم: فوبیای رانندگی براي افردی که موفق به اخذ گواهی نامه شده اند( ترس پس از اخذ گواهی نامه رانندگی).

دسته نخست افرادی هستند که درصورتی که به فوبیای رانندگی دچار شده باشند ديگر قادر به اخذ گواهی نامه نخواهند بود و قید گواهی نامه گرفتن را ميزنند .

گروه دوم افرادی هستند که بعد از ابتلای به فوبیای رانندگی، علي رغم اینکه گواهی نامه دارند ولی سمت ماشین و رانندگی نمی روند.

در حالت نخست شخص ديگر حاضر نیست پشت فرمان بنشیند و در حالت دوم حتی حاضر به گرفتن گواهی نامه هم نیست. اشخاص مبتلا به فوبیای رانندگی حتی امکان دارد از بودن در اتوموبیل( ماشین) هم پرهیز کنند.

فوبیای رانندگی سه بعد دارد که شامل موردهای زیر است:

1) شناختی: یعنی تفکراتی که شخص در خصوص رانندگی کردن دارد مثل از دست دادن کنترل، تصادف و صدمه زدن بخود یا سایرین در تصادف رانندگی.

2) احساسات: احساس ترس و استرس شدید و گاها غیر قابل کنترل.

3) علایم جسمانی: مثل بالا رفتن ضربان قلب، عرق کردن شدید، مشکل در تنفس، لرزش دست و پا و….

بعضی دلایل استرس رانندگی

استرس رانندگی علل زيادي دارد که ما بعضی از آن ها ر ادر این بخش بیان می کنیم :

1- به عابر پیاده بزنیم.

2- به اتومبیل افراد دیگر برخورد کنیم و تصادف کنیم.

3- افراد دیگر با ما تصادف کنند.

4- افراد دیگر سبب استرس ما میشوند .

5- افراد دیگر ما را مسخره کنند.

6- در ترافیک نمانیم و دیرمان نشود.

7- مبادا ماشین مان آوار شود.

راهکارهایی براي مقابله با ترس از رانندگی

تمرین ارامش عضلانی کنید

یکی از روش های مقابله با استرس بیش از حد ، تمرین ارامش عضلانی است که شما در این مرحله یاد میگیرید که چطور موقع مواجهه شدن با اضطراب ، ارامش را به خودتان القا کنید.

افکارتان را اصلاح کنید

بین افرادی که ترس از رانندگی دارند اغلب افکار نادرستی مرسوم هست مانند این که گفته ميشود کسی که حین رانندگی استرس دارد هیچوقت راننده ی خوبی نخواهد گردید، یا درصورتی که دچار اضطراب هستید نمی توانید روی خودتان کنترل داشته باشید با این حساب بهتر هست که اصلا در موقعیت قرار نگیرید.

این افکار کاملا مردود هست بنابراين بجاي گوش دادن به این افکار منفی، با تمرین، تمرکز خویش را بالا ببرید.

تا تسلط ندارید رانندگی نکنید

در مورد اضطراب در رانندگی باید بگوییم که درصورتی که شک دارید رانندگی بلد هستید تنها پشت ماشین ننشینید. تازه واردها باید تا مدتی در مکان های خلوت و همچنين با کسی رانندگی کنند تا دلگرمی داشته باشند. بهتر هست آن شخص رانندگی ماهری باشد.

با ترس هایتان روبرو شوید

از ديگر راهکارهایی که در حل مشکل ترس از رانندگی به شما کمک ميکند استفاده از روش مواجهه سازی است، به اینصورت که باید با موقعیتی که در شما اضطراب ایجاد ميکند رو به رو شوید.

به عنوان مثال میتوانید براي کاهش اضطراب خویش موقع رانندگی با همراهی مربی خویش در خیابانی خلوت و بعد در جاهای شلوغ تر رانندگی کنید تا رفته رفته بر ترس خویش غلبه نموده و بتوانید در خیابان های شلوغ بدون هیچ نگرانی به راحتی رانندگی کنید.

به تمرین های میدانی بپردازید

درصورتی که به تازگی آغاز به رانندگی نموده اید براي تقلیل اضطراب و غلبه بر ترس از رانندگی، بهتر است در لاین دوم از سمت راست یا لاین وسط رانندگی کنید، زیرا اغلب رانندگانی در این دو لاین رانندگی ميکنند که سرعتشان کم تر است و نسبت به ديگر رانندگان صبورترند. بنابراين این نکته را مد نظر داشته باشید.

درصورتی که احساس می کنید که بی اندازه سریع پیش رفته اید، میتوانید یک مرحله به عقب برگردید.

به عنوان مثال درصورتی که با دوست خویش به یک تمرین کوتاه می روید ولی در تمام مسیر وحشت زده اید، در اینصورت میتوانید یک مرحله به عقب بازگشته و در حالیکه ماشین روشن است فقط جای راننده بنشینید.

 


↓به کانال تلگرام و پیج اینستاگرام ری را بپیوندید↓

اینستاگرامتلگرام
مطالب مشابه

اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x
()
x