روانشناسی

چگونه با کودک خود رفتار کنیم؟ ا رفتارهای صحیح تربیتی

برای داشتن بهترین رفتار با کودک باید نسبت به تغییرات زیستی، شناختی، اجتماعی و روانی فرزند در هر دوره سنی آگاهی داشت.

نکات برگزیده مطلب
 • هر زمان که کودک از قوانین پیروی کرد یا کار مثبتی انجام داد، از او تعریف و قدردانی کنید.
 • طوری کودک‌تان را تربیت کنید که درباره‌ی هرچیزی، همه‌ی جوانب را در نظر بگیرد.
 • کمک کنید کودک‌تان صبر کردن را تمرین کند.

ری راچگونگی رفتار با فرزندان از مسائل حیاتی هر پدر و مادری است. والدین می‌توانند از طریق مطالعه و یا مشورت با روانشناس متحصص مهارت رفتار با کودکان را کسب کنند.

برای آنکه بتوانید بهترین رفتار را با کودکتان داشته باشید باید نسبت به تغییرات زیستی، شناختی، اجتماعی و روانی فرزندتان در هر دوره سنی آگاهی داشته باشید. به این ترتیب می‌توانید با کسب شناخت از نیازهای کودک مناسب‌ترین شیوه رفتاری را در پیش بگیرید.

رمز تربیتِ هوشمندانه، ساده است: «به کودک‌تان یاد بدهید که چطور بدون دخالت شما، مراقب رفتارش باشد.»

 

بخش روانشناسی سایت ری را، در ادامه مطلب با توجه به نیازها و تغییرات کودک در ابعاد مختلف به ارائه مهمترین نکات تربیتی پرداخته‌است.

رفتار والدین با کودک

رفتارهای صحیح با کودکانی که کارهای اشتباه انجام میدهد

کودکان مانند بزرگسالان، فراز و نشیب های خاص خود را دارند. آنها می توانند بسیار حساس باشند و به دلیل مسائل یادگیری یا محیط خانوادگی آنها احساس اضطراب کنند.

علاوه بر این، عدم توجه می تواند پرخاشگری و بیش فعالی در کودکان را برانگیزد. در ابتدا شناخت این رفتارها مهم است و باید سعی در رفع این رفتارها داشته باشیم.

کودک شما پرخاشگری میکند و شما را گاز میگیرد

پرخاشگری در کودکان نوپا را می توان با پیشرفت مغز آنها مرتبط دانست. ساده بگوییم، اگر کودکتان پرخاشگری کرده و شما را گاز میگیرد به این دلیل است که مغز کودک شما در مرحله ساختار یافتن و به دست آوردن مهارت استدلال و تفکر منطقی است.

گاز گرفتن و پرخاشگری بازتاب منفی از شیوه و سبک تربیت شما نیست. آنها ممکن است یک اسباب بازی را به سر شما پرتاب کنند ، در حالی که شما سعی می کنید آنها را ببوسید. کودکان نوپا ظرفیت کافی مغزی برای کنترل خود ندارند.

بهترین روش برای واکنش به پرخاشگری کودکان

از عصبانی شدن، فریاد زدن و یا خجالت دادن کودک اجتناب کنید. حواس کودک را از این کار پرت کنید و بعد کارهای مناسبی که کودک انجام داده را الگو قرار دهید و از کودک بخواهید که آنها را انجام دهد.

 کودکتان نوسانات خلقی دارد

تربیت کودک

گاهی کودکان با یک چیز کوچک اشک و فریاد سر میدهد با اینکه در نظر شما اتفاق خاصی رخ نداده مثلا به جای لیوان آبی شما به او لیوان صورتی داده اید.

دلیل اینکه کودک گاهی مضطرب و ناآرام میشود و نوسانت خلقی نشان میدهد این است که به مرور احساسات کودک رشد کرده و پیچیده میشود اما بعضی وقت ها کودکان توانایی هماهنگی با این تغییرات را ندارند و هر اتفاقی برای آنها بسیار ناامیدکننده است و برای آنها مانند پایان جهان احساس می شود.

بهترین روش برای واکنش با نوسانات خلقی کودکان

خونسرد باشید و به آنها اجازه دهید تا ناامیدی خود را ابراز کنند، اما در عین حال به آنها نشان دهید که اشکالی ندارد و در واقع با آنها هم دردی کنید. به آنها روشهای مثبتی نشان دهید تا احساسات خود را رها کنید.

کودک شما از انجام یک سری از کارها امتناع می کند

اگر کودک شما کفش خود را پرتاب می کند، از لباس پوشیدن خودداری می کند، یا کوله پشتی خود را نمی بندد و یا بر روی صندلی کودک در داخل خودرو نمی نشیند ممکن است به معنای این باشد که خسته است و میخواهد راحت و مدتی استراحت کند.

بهترین روش برای واکنش با لجبازی کودکان

نیازی نیست که کودکان را با خود به همه جا ببرید و یا در کلاس های مختلف شرکت کند این کارها میتواند باعث عکس العمل های غیرمنتظره از سمت کودک شود.

 اگر کودکتان شیطنت های زیادی میکند

وقتی کودک شما نمی خواهد آرام بگیرد، سعی می کند دعوا کند یا تمام مدت در اطراف شما میدوید، و از در و دیوار آویزان میشود به این دلیل است که میخواهند فعالیت بدنی انجام دهند و انرژی خود را تخلیه کنند و یا با بچه های دیگر ارتباط برقرار کنند.

::ری را پیشنهاد می کند مطلب مربوط به “نحوه برخورد با دروغگویی کودک” را مطالعه کنید.

بهترین روش برای واکنش با شیطنت های کودکان

برنامه کودکان خود را بررسی کنید. شاید آنها وقت آزاد زیادی داشته باشند و نمی دانند انرژی خود را کجا تخلیه کنند. سعی کنید بعضی از زمان های بازی کودکانتان را با بچه های دیگر هماهنگ کنید.

کودکتان اسباب بازی ها را بیرون می اندازد و می شکند

کودک شما ممکن است اسباب بازی های خود را بشکند، با آنها تهاجمی بازی کند و یا حتی یک ماشین یا عروسک جدید را نادیده بگیرد. این می تواند نشان دهنده این باشد که آنها از ماندن در خانه خسته شده اند و میخواهند فعالیت دیگری انجام دهند.

بهترین روش برای واکنش رفتارهای تهاجمی کودکان

سعی کنید فعالیتهای مختلفی را به کودکتان پیشنهاد کنید، اما به آنها برای انجام آن فعالیت فشار نیاورید. به عنوان مثال ، شما حتی می توانید خودتان ان فعالیت را انجام دهید اگر بچه شما واقعاً می خواهد در آن شرکت کند ، به شما ملحق می شوند. از تنبیه کودک بپرهیزید.

کودک شما به همه چیز نه می گوید

کودکان می توانند از خوردن غذای خود امتناع ورزند، دندانهای خود را مسواک نمی زند یا لباس خواب خود را نمی پوشد و آنها در هیچ زمینه ای همکاری نمیکنند. این نوع رفتارها ممکن است نشانه این باشد که فرزند شما می خواهد در واقع کنترل امور را دست خودش بگیرید.

بهترین روش برای واکنش به امتناع کردن کودکان

در این شرایط درخواست تان را به صورت دو یا چند گزینه ای مطرح کنید به عنوان مثال می توانید به جای اینکه بگویید غذا بخور، بگویید داخل آشپزخانه غذا میخوری یا داخل اتاق؟

کودک به شما دروغ می گوید

کودکان می توانند برخی چیزها را دروغ یا مبالغه کنند ، اما اگر این اتفاق بیش از حد رخ دهد، نباید آن را نادیده بگیرید. این ممکن است به این دلیل باشد که از چیزی می ترسند احتمالا از واکنش شما وحشت دارند.

بهترین روش برای واکنش دروغ گفتن کودکان

 •  به روی کودک در مورد دروغ گفتن شان نیاورید.
 • سعی کنید دلیل دروغ گفتن کودک را پیدا کنید.
 • بیشتر از رفتارهای مثبت آنها قدردانی کنید.

کودکتان دیگران را میزند

اگر کودکتان، دیگران را می زند، در صورتی که زیر 5 سال باشد به این دلیل است که هنوز مهارتهای ارتباطی را یاد نگرفته است و اگر بالای 5 سال باشد به دلیل عصابنیت و ترس است. همچنین، شیوه رفتار والدین می تواند بر این واکنش ها تأثیر بگذارد.

بهترین روش برای واکنش به کتک زدن کودکان

 • رفتار مناسب را به کودک آموزش دهید
 • الگوی خوبی باشید
 • محتوای فیلم، بازی، داستان کودکانتان را بررسی کنید. در قصه ها و نمایش های شما و اطرافیان نباید از خشم و كتك كاری استفاده شود.
 • به کودک کمک کنید احساسات خود را بیان کند
 • به نیازهای عطفی او توجه کنید

همه ما می‌دانیم که یک شبه نمی‌شود یک بچه را تربیت کرد و نظم و ترتیب یادش داد! خیلی از اوقات ممکن است فرزندتان رفتار بدی داشته باشد هرچقدر هم که شما سعی کرده باشید این اتفاق نیفتد. در نهایت آنها فقط بچه هستند. دیر یا زود کودک دلبندتان می‌آموزد حتی زمان‌هایی که شما حضور ندارید، بهتر و بهتر رفتار کند. مطمئن باشید!


↓به کانال تلگرام و پیج اینستاگرام ری را بپیوندید↓

اینستاگرامتلگرام
مطالب مشابه

اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x
()
x