روانشناسی

اختلال حافظه تکرار پنداری چیست؟ ا علایم و درمان

تکرار پنداری، خیالی از یک وضعیت خاص مضاعف شده است که بطور هم زمان در دو یا چند مکان وجود دارد یا این که به یک وضعیت دیگر منتقل شده است.

نکات برگزیده مطلب
  • در اینگونه اختلال فرد گمان می کند که اشخاص یا اشیا اطراف تکثیر میشوند و در چند محل حضور دارند.
  • اولین بار آرنولد پیک، یک نورولوژیست اهل چکسلواکی در سال ۱۹۰۳ این اختلال را شرح داد.

ری راتعداد زيادي از اشخاص در سر تا سر دنیا مبتلا به افسردگی و اختلال های روانپزشکی هستند. با بعضی از این بیماریها و اختلال ها آشنا هستیم و یا دست کم چند مرتبه اسم آنها را شنیده ایم.

بیماری افسردگی، اختلال وسواس، اسکیزوفرنی و… ولی، بعضی از بیماری های روانپزشکی هم وجود دارند که هم اسم و هم ماهیت عجیب و ناآشنا دارند و حتی بسياري از پزشکان به دلیل نادر و یا موردی بودن پیدایش اینگونه بیماریها ، با آن ها شناخت کامل ندارند و یا تنها از اصطلاحات پزشکی مرتبط با آن ها آگاه اند.

در ادامه ذر بخش روانشناسی سایت ری را  درباره یکی از این اختلال ها صحبت می کنیم.

تکرار پنداری ، خیالی است که یک مکان یا موقعیت خاص مضاعف شده است و بطور همزمان در دو یا چند مکان وجود دارد یا اینکه به یک موقعیت دیگر منتقل شده است.

 

حافظه تکرار پنداری به چه معناست؟

تکرار پنداری، خیالی از یک وضعیت خاص مضاعف شده است که بطور هم زمان در دو یا چند مکان وجود دارد یا این که به یک وضعیت دیگر منتقل شده است.

این سندرم یکی از سندرم‌های اشتباه شناختی بدفهمی است و اگرچه نادر است، بیشتر با آسیب‌های مغزی اکتسابی همراه است، به ویژه آسیب‌های همزمان به نیمکره راست مغز و هر دو لوب فرونتال.

اصطلاح تکرار پنداری برای اولین بار در سال ۱۹۰۳ توسط نورولوژیست آرنولد پنیدر مورد استفاده قرار گرفت تا شرایطی را در یک بیمار مبتلا به بیماری آلزایمر توصیف کند.

بیمار اصرار داشت که او از کلینیک شهر Pick به کلینیکی در حومه‌ی شهر منتقل شده بود، که به نظر وی کاملا با این کلینیک شباهت داشت. او همچنین ادعا می‌کرد که کارکنان پزشکی در هر دو محل یکسان بودند.

با این حال، تصور می‌شود که این پدیده اولین بار توسط Charles Bonnet، متخصص طبیعت سوئیس در سال ۱۷۸۸ گزارش شده است، که زنی را توصیف می‌کند که وضعیت او اکنون می‌تواند توهم تکرار پذیری تلقینات نامیده شود.

هنری هد و دو محقق دیگر در مورد سربازانی که توهم این را داشتند که بیمارستان آن‌ها در شهر اصلی خودشان قرار گرفته بود، گزارش شد، اگرچه در این موارد احتمال آسیب‌های مغزی در این افراد زیاد بود.

توجه جدی به این مسئله در سال ۱۹۷۹ زمانی که سه مورد از بیماری توسط یک گروه معطوف شد.

آن‌ها نه تنها توهم تلقین مضاعف شدید را در بیماران خود توصیف کردند، بلکه تلاش کردند پدیده‌های مربوط به نقایص عصبی شناختی را نیز در بیماران ارائه دهند. این یکی از اولین تلاش‌ها برای توضیح نورولوژیکی برای این اختلال بود.

علایم اختلال حافظه تکرار پنداری

  • خیال پرستی
  • اختلال گفتاری( پارافازی)
  • انکار بیماری
  • سردرگمی
  • هاتوسکوپی و اتوسکوپی
  • تجربیات خارج از بدن
  • فراموشی

دلایل اختلال حافظه تکرار پنداری

اعتقاد بر این است که این اختلال ناشی از آسیب به بخش هایی از مغز است که با حافظه و حافظه ی آگاهانه و سروکار دارد، مثل آسیب به لوب های پیشانی و نیمکره راست.

آسیب به نیمکره راست به Anosognosia در بیماران بستگی دارد. Anosognosia شرایطی است که در آن یک شخص از ناتوانی رنج می برد، ولی انکار آنرا انکار می کند یا بنظر میرسد که از آن بی اطلاع باشد.

همینطور پیشنهاد می شود که ادغام ضعیف حافظه و عدم تمرکز متقابل فضایی میتواند به دلیل جریان وریدی آسیب دیده ، تولید می شود.

جریان وریدی سیستم بصری چیزی است که قشر بینایی را به منطقه هایی از آب های تمپورال متصل می کند. همان طور که این منطقه ها با لب های جلویی در زمان تشکیل و بازیابی حافظه تعامل دارند، به نظر میرسد که آسیب به این ناحیه منجر به این وضعیت شود.

درمان اختلال حافظه تکرار پنداری

اختلال حافظه

در حال حاضر، هیچ درمان دارویی موثری برای اختلال های آمنیای عروقی وجود ندارد. بعضی از داروهای ضد بیماری افسردگی روند بهبود را ساده تر می کنند، البته هنوز در خصوص دیازپان و هالوپریدول مطالعات بالینی در حال انجام است. گزارش شده است که در یک آزمایش متیل فنیدات سودمند بوده است.

بهتر است از داروهای دارای اثرات آنتی کولینرژیک اجتناب شود. عوامل کولینرژیک میتوانند مفید باشند، ولی آزمایشات در خصوص اثر این دارو ها هنوز کامل نشده است.

چندین برنامه بازآموزی حافظه رفتاری در کلینیک های حافظه در حال انجام هستند، ولی اثربخشی زیست محیطی آنها در دراز مدت ثابت می شود. درمانهای مختلفی در آزمایشات بالینی مورد آزمایش قرار گرفته اند، اگرچه نحوه پاسخ بیماران به درمان مختلف بود.


↓به کانال تلگرام و پیج اینستاگرام ری را بپیوندید↓

اینستاگرامتلگرام
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x
()
x