روانشناسی
موضوعات داغ

چگونه با یک درس خسته کننده کنار بیاییم؟

آدم های موفق، آن هایی هستند که کارهای دشوار شان را ابتدا به ساکن انجام می دهند به خصوص کارهای سختی که علاقه ای هم به آنها نداشته باشند.

نکات برگزیده مطلب
  • یکی از رمزهای موفقیت، اراده ای ست که سبب می شود ما برطبق اولویت تصمیم بگیریم.
  • آدم های موفق، آن هایی هستند که کارهای دشوار شان را ابتدا به ساکن انجام می دهند

گاهی وقت ها مجبورید درس هایی را بخوانید که تنها فکر کردن به آنها سبب می شود حس خستگی و کم حوصلگی کنید ولی شما تنها نیستید.

بیشتر دانشجویان اغلب ترجیح میدهند به انتخاب خود درس بخوانند، ولی به ناچار باید درس های ديگر را هم مطالعه کنند. درس هایی که بنظر لازم نمی شوند، ولی برای به پایان رساندن ترم و گرفتن مدرک ضروری اند.

آدم های موفق، آن هایی هستند که کارهای دشوار شان را ابتدا به ساکن انجام می دهند به خصوص کارهای سختی که علاقه ای هم به آنها نداشته باشند.

 

ویژگی خاص افراد موفق

آدم های موفق، آن هایی هستند که کارهای دشوار شان را ابتدا به ساکن انجام می دهند به خصوص کارهای سختی که علاقه ای هم به آنها نداشته باشند.

شاید به همین علت است که آدم های موفق دور و بر ما کم هستند چراکه کم تر از ۲درصد اشخاص حاضرند شرط بالا را در فعالیت هایشان لحاظ کنند و در آغاز و یا اول روز کاری را انجام دهند که به آن علاقه ندارند و به قول آن بزرگ:« قورباغه شان را قورت دهند.»

چنين شرایطی نه تنها در زندگی روزانه ی ما جریان دارد، بلکه در کنکور پیش روی شما هم واضح به چشم می خورد. دانش آموزان مختلف (براساس وضعیت آموزشی خود) به بعضی درس ها علاقه ی ویژه دارند و به بعضی دروس وابستگی خاصی ندارند.

در درس های مورد علاقه، نمرات و امتیازها خوبی کسب می کنند و در درس هایی که از خواندن شان لذت نمی برند، نمرات و امتیازات خوبی ندارند.

در اغلب موارد هم بدون توجه به سابقه ی کار خود در این درس ها ، یک طرفه به قاضی رفته و و به این نتیجه می رسند که «من این درس را یاد نمی گیرم، پایه ام ضعیف است» در حالیکه با اندکی تأمل درمی یابیم به راستی اینگونه نیست.

دلیل خسته کننده بودن یک درس چیست؟

روش های درس خواندن

ممکن است شما در مورد یک درس کم کاری نموده باشید این کم کاری ممکن است مطالعه کم یا گوش ندادن به معلم در کلاس درس یا انجام ندادن تمرین و تکلیف باشد.

حال چنانچه این کم کاری به نتیجه ضعیف بیانجامد همین مسأله کم کم در شما این ذهنیت را می آفریند که در آن درس استعداد کافی ندارید.

اغلب مواردی که دانش آموزان احساس علاقه ای به دروس ندارند جزء همین موارد است به طورمثال دانش آموزی که با درس ریاضی مشکل دارد امکان دارد هیچگاه وقت مناسبی برای مطالعه این درس اختصاص نداده باشد.

ولی گاهی امکان دارد علی رغم وقت گذاشتن برای یک درس، مطلب امیدوار کننده و جذابی در آن نیابید و مطمئن شوید که هیچ علاقه ای به آن ندارید.

معمولاً این چنین نیست که هیچ درسی جذاب نباشد برای این که هر درس یا مطلب به هر حال به اطلاعات ما می افزاید ولی در واقع آن مطلب برای شما جذاب نیست، ولی در کل شما برای موفقیت در کنکور یا امتحانات باید با آن درس کنار بیایید.

برای این که بتوانید این درس را خوب مطالعه کنید باید برنامه خویش را کمی تغيير دهید و انگيزه برای خواندن آن ایجاد کنید.

درسی را که علاقه ای به آن نداریم چطور بخوانیم؟

درس خواندن

درسی که کم تر دوست دارید، اول بخوانید

یکی از رمزهای موفقیت، اراده ای ست که سبب می شود ما برطبق اولویت تصمیم بگیریم.

پس اگر دانش آموز می بیند نتیجه ی نهایی وی به دلیل کم توجهی به یک درس تحت الشعاع قرارگرفته است، لازم و ضروری است اولویت مطالعه ی خویش را برطبق چنين درسی تنظیم کند تا کوشش های دیگرش کم ثمر نگردد.

شاید سوال کنید به چه دلیل اینگونه درس ها را باید نخست بخوانیم؟

مهم ترین مسئله در عدم مطالعه ی این دروس، به تاخیر انداختن آن هاست.

اغلب دانش آموزان به علت عدم علاقه به بعضی دروس، آنها را نمی خوانند و در آغاز کار مطالعاتی تلاش می کنند درس های مورد علاقه ی خویش را مرور کنند.

این کارهای مورد علاقه، به قدری طولانی می شود و انرژی دانش آموز را کاهش می دهد که در انتهای کار (که اصولاً آخر شب است) حوصله و توانی برای مطالعه ی درس های این چنینی (که دوست شان ندارید) باقی نمی ماند و درس، از برنامه حذف می شود و می ماند برای روز بعد.

فردا هم این سناریو دوباره تکرار می شود و روز از نو، روزی از نو! به همین علت نخستین حرکت مثبت و مؤثر دانش آموزان باید این باشد که در برنامه ریزی و اجرای برنامه ی خویش، در آغاز حتماً درس هایی را مطالعه کنند که علاقه ی کمتری به آنها دارند.

یادداشت برداری یا خلاصه نویسی کنید

یادداشت برداری از این دروس بسیار میتواند کمکتان کند چون علاوه بر این که باعث بهتر آموختن ، با این کار ملکه ذهنتان می شود و هم این که برای مطالعه بعدی میتوانید روی این یادداشت و خلاصه ها حساب باز کنید.

:: ری را پیشنهاد می کند پادکست “مشق شب” را گوش کنید.

بدترین درس را در بهترین زمان بخوانید

معمولأ اغلب دانش آموزان زمان ابتدایی مطالعه ی خویش را روی درسی که علاقه مند هستند، می گذارند و درسی را که دوست ندارند آخرین مورد، چنانچه در درسی ضعف دارید آنرا در اولویت مطالعه ی خویش قرار دهید.

گروهی خواندن

درسی را که به نظرتان خشک است را به صورت گروهی با دوستانتان بخوانید، با این شیوه سختی مطالعه برایتان اسان تر می شود.
بدترین درس را در بهترین زمان بخوانید

معمولأ اغلب دانش آموزان زمان ابتدایی مطالعه ی خویش را روی درسی که علاقه مند هستند، می گذارند و درسی را که دوست ندارند آخرین مورد، چنانچه در درسی ضعف دارید آنرا در اولویت مطالعه ی خویش قرار دهید.

اکثر مواقع از درسی بدتان می آید که نمی توانید آنرا بفهمید. در این مواقع از استاد، هم کلاسی یا حتی معلم سرخانه کمک بگیرید! چنانچه کسی را پیدا کنید که عاشق آن درس باشد، میتواند خيلي خوب به شما یاد دهد و شما را هم به آن درس علاقه مند کند.

یکی از رمزهای موفقیت، اراده ای ست که سبب می شود ما برطبق اولویت تصمیم بگیریم.

بعلاوه امکان دارد مسایل جذابی در خصوص آن درس بگوید که خودتان قبلاً هیچگاه فکرش را نمی کردید. در ضمن از منبع های آنلاین مانند فیلم ها و ویدئو های اموزشی هم میتوانید استفاده کنید. در برخی از این ویدئو ها از انیمیشن استفاده شده است که درس خواندن را برایتان جذاب تر می کند.

به روز امتحان فکر کنید

هنگامی که شب امتحان برسد، خواندن درسی که ازش متنفرید خيلي دشوار می شود ولی پاسخ دادن به سوال های آزمون به مراتب حتی دشوار تر است.

پس به جای اینکه شب امتحان پشیمانی بیاورید، از همین اکنون آغاز کنید و مطالب را آرام آرام بخوانید تا چند ماه بعد اضطراب کمتری بکشید؛ و بیش از این از خواندنش متنفر نشوید!

باور کنید مغزتان بابت فشار درسی کمتر قدردانی خواهد کرد و نمر ه ی خيلي بهتری هم در امتحان می گیرید. این یعنی با یک تیر، دو نشان!


↓به کانال تلگرام و پیج اینستاگرام ری را بپیوندید↓

اینستاگرامتلگرام
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x
()
x