خواندنی ها

افرادی با توانایی های عجیب و غریب

تعداد زیادی از افراد قابلیت و استعداد‌های طبیعی و ذاتی دارند برای مثال در یک رشته‌ی ورزشی یا آواز خواندن.

نکات برگزیده مطلب
  • تعداد زیادی از افراد قابلیت و استعداد‌های طبیعی و ذاتی دارند برای مثال در یک رشته‌ی ورزشی یا آواز خواندن.
  • استعداد یعنی ویژگی که فقط یک فرد در اختیار دارد و بقیه از آن بی بهره هستند.

تعداد زیادی از افراد قابلیت و استعداد‌های طبیعی و ذاتی دارند برای مثال در یک رشته‌ی ورزشی یا آواز خواندن.

بعضی از افراد می‌توانند از این استعداد‌های نسبتاً معمولی فراتر رفته و حتی بعضی از آن‌ها توانایی نظارت کردن این قابلیت‌های خارق العاده را ندارند.

استعداد یعنی ویژگی که فقط یک فرد در اختیار دارد و بقیه از آن بی بهره هستند مثل افراد خارق العاده‌ای که استعداد‌های عجیبی در خود دارند.

 

تعداد زیادی از افراد قابلیت و استعداد‌های طبیعی و ذاتی دارند برای مثال در یک رشته‌ی ورزشی یا آواز خواندن. اما بعضی از افراد می‌توانند از این استعداد‌های نسبتاً معمولی فراتر رفته و حتی بعضی از آن‌ها توانایی نظارت کردن این قابلیت‌های خارق العاده را ندارند.

در ادامه :: ری را  شما را با بعضی از این افراد و استعداد‌های غیرطبیعی شان آشنا خواهد کرد.

قلب‌های قدرتمند تبتی‌ها

قلب‌های قدرتمند تبتی‌ها

به راهنمایان بومی نواحی کوهستانی تبت که کوهنوردان را در هنگام صعود به قله‌های کوهستان هیمالیا و به ویژه قله‌ی اورست همراهی می‌کنند «شِرپا»  گفته می‌شود.

شرپا‌های نپالی و تعداد زیادی از ساکنان تبت قابلیت‌هایی دارند که به آن‌ها اجازه میدهد به مدت طولانی در ارتفاعات بالای ۱۳٫۰۰۰ پایی (۴ کیلومتر) بالاتر از سطح دریا زنده بمانند.

امروزه مشخص شده که بیش از ۸۷ درصد تبتی‌ها یک ژن خاص را در بدن خود دارند که به ان‌ها اجازه میدهد اکسیژن مصرفی خود را به میزان ۴۰ درصد کمتر از اکسیژن مصرفی یک شخص معمولی در ارتفاعات برسانند.

این ژن خاص که «ایپاس ۱» نام دارد باعث شده که تبتی‌ها بتوانند در چنین ارتفاعات بلندی برای مدت‌های طولانی زندگی کنند.

در یک انسان معمولی رفتن به ارتفاعی برابر با ۱۰٫۰۰۰ پا (۳ کیلومتر) باعث می‌شود که سطح هموگلوبین خون فرد به شدت افزایش پیدا کند.

هموگلوبین‌ها سلول‌های خونی میباشند که وظیفه‌ی حمل اکسیژن و انتقال آن به تمامی اعضای بدن را بر عهده دارند.

ژن ایپاس ۱ باعث می‌شود که میزان هموگلوبین خون تبتی‌ها از مقدار خاصی بیشتر نشود که از به وجود آمدن مشکلات قلبی که انسان‌های معمولی در چنین شرایطی تجربه می‌کنند پیشگیری میکند.

بر اساس مطالعات انجام گرفته، تبتی‌ها این قابلیت را از انسان تبار‌های دنیسوان که نسلشان منقرض شده هست گرفته اند.

دنیسوان‌ها هزاران سال پیش در همین نقاط زندگی می‌کردند و فسیل‌های یافت شده از آن‌ها نیز حاوی همین ژن بوده هست.

به نظر می‌رسد تبتی‌ها و بعضی از ساکنان جزایر اقیانوس آرام تنها انسان‌هایی باشند که این ژن را در بدن خود دارند، زیرا دنیسوان‌ها تنها با هم نوعان خود ازدواج کرده و این ژن در بین آن‌ها باقی ماند تا نسلشان منقرض شد.

 زنی که مزه‌ی صدا‌ها را درک می‌کند

زنی که مزه‌ی صدا‌ها را درک می‌کند

امروزه افراد بسیاری با واژه‌ی «احساس متقارن» به معنای «احساس یا درد یک اندام در اثر تحریک اندام یا بخش دیگری از بدن» آشنایی دارند.

برای مثال وقتی که یک شکلات قرمز رنگ میخورند ممکن هست برای آن‌ها مزه‌ی آلبالو بدهد در صورتی که در واقع مزه‌ی آلبالو ندارد.

بعضی‌ها میتوانند با چشمانی بسته نیز رنگ‌ها را تشخیص دهند.

در مورد الیزابت سولسر حس بینایی، شنوایی و چشایی او با هم ترکیب شده اند که به او اجازه می‌دهد رنگ‌ها را ببیند و مزه‌ی موسیقی را درک کند.

وی بیشتر عمر خود را فکر می‌کرد که این استعداد کاملا عادی بوده و تمامی افراد توانایی مزه کردن و مشاهده موسیقی و صدا‌ها را دارند.

بدین ترتیب وقتی که سولسر دریافت که هیچ کسی غیر از او چنین قابلیتی ندارد احساس تنهایی کرد، زیرا کسی وجود نداشت که وی بتواند این احساسات را با او شریک شود.

با این وجود احساس متقارن عمده هم خوشایند نیست. افرادی که میتوانند صدا‌ها را ببینند در مناطق پر سر و صدا همواره تمرکز خود را از دست می‌دهند و همانگونه که میتوانید حدس بزنید همواره دچار سردرد می‌شوند.

خوشبختانه سولسر موسیقی دان هست بنابراین این قابلیت به وی کمک بسیاری در این اساس کرده و به وی اجازه داده که سمفونی‌ها و ملودی‌های زیبایی را از رنگ‌ها ساخت کند.

هر چند علت این استعداد ذاتی سولسر مشخص نشده هست، اما این قابلیت تاثیرات منفی برای وی ندارد، زیرا تنها نت‌های موسیقی را میبیند نه صدا‌های معمولی را.

 زنی که از هیچ چیز نمی‌ترسد

زنی که از هیچ چیز نمی‌ترسد

این زن مرموز که همه‌ی جا با نام اس ام (SM) شناخته میشود به یک ناهنجاری نادر مبتلا هست که باعث شدهعضو بادامی شکل مغز او که در نظارت ترس فعالیت دارد کاملا عملکرد نرمال خود را از دست بدهد.

وی که مادر ۳ فرزند هست دیگر هیچ ترسی را احساس نمی‌کند هر چقدر که شرایط وحشتناک و بغرنج باشد.

در آزمایشاتی که بر روی او انجام گرفت وحشتناک‌ترین فیلم‌ها به وی نشان داده شد و حتی با زبان مار لمس شد، ولی وی هیچ احساس ترسی نداشت.

با این وجود اس ام به یاد دارد که در دوران کودکی از تاریکی ترس داشته هست، اما بعد از رسیدن به دوران نوجوانی دیگر بخش بادامی مغز او از کار افتاده بود.

حتی او تعریف میکند که در هنگام شب در یک پارک با مردی مواجه شده هست که به وی حمله کرده و چاقویی را زیر گلوی وی قرار داده بود.

اس ام به جای ترسیدن با آرامش به او میگوید که او باید ابتدا فرشته‌ی نگهبان او را بکشد. این خونسردی باعث شده بود که مرد ترسیده و او را رها کند.

کنترل متابولیسم توسط راهبان تبتی

کنترل متابولیسم توسط راهبان تبتی

در شرق آسیا و به ویژه در تبت، راهبان بودایی ادعا میکنند که یاد گرفته اند چطور دمای بدنشان را با بهره گیری از یک تکنیک باستانی به نام «توم.مو» بازرسی کنند.

بر اساس آموزه‌های بوداییان، زندگی ما تنها به این جهان و شرایط کنونی محدود نمیشود و در واقع یک نوع واقعیت تناوبی و متغیر وجود دارد.

با انجام تمرینات «توم.مو» در واقع این راهبان به دنیای دیگر وارد می‌شوند.

آن‌ها در هنگام انجام این تمرینات مقدار زیادی گرما ساخت میکنند.

بعد از اینکه دانشمندان دمای نوک انگشت‌های دست و پای این راهبان را در هنگام تمرین «توم.مو» اندازه گیری کردند در کمال ناباوری دریافتند که دمای این اعضا ۸ درجه‌ی سانتیگراد افزایش یافته هست.

تکنیک «توم.مو» تنها تمرینی نیست که راهبان بودایی انجام میدهند.

تمرینات دیگری وجود دارد که به راهبان اجازه می‌دهد متابولیسم بدن خود را به میزان قابل توجهی کاهش دهند.

افرادی که متابولیسم بدنشان پایین‌تر باشد خیلی زود چاق می‌شوند، زیرا بدنشان قادر نیست کالری‌های دریافتی را در زمان طبیعی مصرف کند.

از طریق تمرینات مدیتیشن این راهبان قادرند که متابولیسم بدن خود را تا ۶۴ درصد کاهش دهند.

این توانایی آن‌ها را قادر می‌سازد که انرژی بدن خود را حفظ کنند، توانایی که مردم عادی از انجام آن عاجز میباشند.

برای مقایسه باید بدانید که یک انسان عادی تنها در زمان خواب می‌تواند متابولیسم بدن خود را ۱۵ درصد کاهش دهد.

مردی که آینده را می‌بیند

مردی که آینده را می‌بیند

یک روز صبح کریس رابینسون بعد از اینکه یک خواب بسیار واضح در مورد برخورد دو سیاره در آسمان دید از خواب بیدار شد.

از آن تاریخ به بعد ادعا می‌کند که میتواند آینده را در خواب ببیند.

اضافه بر این وی میتواند هر ساعتی که خواست بیدار شود و بعد از آن خوابش را در دفترچه‌ای که به ثبت خواب هایش اختصاص داده یادداشت کند.

در آزمایشی که بر روی رابینسون انجام گرفت به وی گفتند که روز بعد همراه با دو نفر دیگر به ۱۰ مکان برده خواهد شد و او باید در مورد این ۱۰ مکانی که برای وی مشخص نشده بود خواب دیده و نتیجه را به ان‌ها بگوید.

روز بعد رابینسون اسم مکان‌ها و هر چه که در مورد ان‌ها را در خواب دیده بود یادداشت کرد و ان‌ها را در پاکت‌هایی جداگانه گذاشت.

ان‌ها به هر مکانی که می‌رفتند پاکت مربوط به آن مکان را باز می‌کردند و در کمال تعجب دیدند که رابینسون همۀ‌ی جزییات آن مکان را به درستی در خواب دیده و یادداشت کرده هست.

این نتایج برای محققان باورکردنی نبود و به این توانایی مشکوک شدند. در نتیجه آزمایشات خود را تکرار کردند.

این بار از وی خواسته شد که حدس بزند درون جعبه‌ی روبرویش چه چیزی قرار داده شده هست.

درمدت ۱۲ روز رابینسون ۱۲ حدس گوناگون زد که تنها ۲ مورد از ان‌ها درست بود و این درصد پایین برای ثابت قدرت بی نظیر‌ی رابینسون کافی نبود.

دختری که درون بدن انسان را میبیند

دختری که درون بدن انسان را میبیند

در شهر سارانسکا در روسیه یک دختر نوجوان به نام ناتالیا دمکینا در کمال تعجب متوجه شد که می‌تواند درون بدن افراد را ببیند.

از دوران کودکی افراد زیادی به آپارتمان والدین ناتالیا می‌آمدند و از وی میخواستند که با نگاه کردن به بدنشان مریضی آن‌ها را تشخیص دهد.

بدین ترتیب به او لقب دختر دستگاه اشعه‌ی ایکس X.ray girl داده شد.

به همین علت یک محقق آمریکایی به نام پزشک رَی هایمن تصمیم گرفت که با انتقال ناتالیا به نیویورک آزمایشاتی را روی او انجام دهد.

در یکی از این آزمایشات ناتالیا با شش بیمار روبرو شد که هر کدام شرایط خاصی داشتند برای مثال در یکی غده‌ی آپاندیس برداشته شده بود یا در جمجمه‌ی یکی دیگر به خاطر وجود تومور مغزی صفحه‌ای فلزی قرار داشت.

ان‌ها ۶ کارت که روی هر کدام مشکل بیمار نوشته شده بود را به ناتالیا دادند و سپس هر کدام از بیماران را یکی یکی نزد وی بردند.

در کمال تعجب وی در چهار مورد کاملا دقیق نارسایی بیمار را تشخیص داد که بسیار شگفت انگیز بود هر چند وی ادعا می‌کرد که ساختار سلولی بدن این افراد را نیز می‌تواند ببیند.

نکته‌ی دیدنی این بود که وی مریضی که آپاندیس وی برداشته شده بود را با مریضی که در مغز او صفحه‌ی فلزی قرار داشت اشتباه گرفت در حالیکه چنین اشتباه فاحشی برای کسی که ادعا می‌کند درون بدن افراد را میبیند کمی عجیب به نظر میرسد.


↓به کانال تلگرام و پیج اینستاگرام ری را بپیوندید↓

اینستاگرامتلگرام
اشتراک در
اطلاع از
guest
1 دیدگاه
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
علیرضا مختاری
13 اردیبهشت, 1399 4:23 بعد از ظهر

جالب بود

دکمه بازگشت به بالا
1
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x
()
x