خواندنی ها

عجایب باور نکردنی ا واقعیت هایی که باور پذیر نیستند

زندگی روی کره‌زمین خیلی عجیب و غریب است و برخی از واقعیت‌ها، باورنکردنی به‌نظر می‌رسند و اطلاع از این حقایق باور نکردنی همیشه برای ما سرگرم‌کننده و جذاب بوده است.

نکات برگزیده مطلب
  • در دو سیاره مشتری و کیوان اقیانوس‌هایی از الماس وجود دارد.
  • دلفین ها می‌توانند در گفتگو با یکدیگر از جملات کامل و در هر جمله از پنج کلمه استفاده کنند.
  • وزن یک ابر متوسط برابر است با ۵۰۰ هزار کیلوگرم است.

ری رازندگی روی کره‌زمین خیلی عجیب و غریب است و برخی از واقعیت‌ها، باورنکردنی به‌نظر می‌رسند. حوصله ما آدم‌های همیشه کنجکاو در برابر دانستن این حقایق باورنکردنی هرگز کم نمی‌آورد و به نوعی اطلاع از این حقایق همیشه برای ما سرگرم‌کننده و جذاب بوده است.

گرچه علم توانسته برای بسیاری از پدیده‌ها و مسائلی که قرن‌ها برای بشر مبهم بودند توضیحی قابل قبول پیدا کند، اما هنوز دانستنی‌های حیرت‌انگیز و کمتر شناخته شده زیادی وجود دارد که باعث تعجب ما می‌شود.

 

در دنیای امروزی بسیاری بر این باورند که همه چیز کشف شده و شاید چیزی وجود نداشته باشد که افشای آن بتواند شخص را شگفت زده سازد.

برخی از این حقایق به ظاهر ساده و کم‌اهمیت به‌نظر می‌رسند، اما کمتر کسی از آن‌ها اطلاع دارد.

به گزارش بخش خواندنی های سایتری را: برخی از نمونه‌های جالب‌ از حقایق باور نکردنی را می‌خوانید که به نظر ساختگی و تخیلی می‌رسند، اما واقعی هستند و می‌توانید آن‌ها را در جمع دوستان‌تان مطرح کنید یا به اشتراک بگذارید.

بارش باران الماس در مشتری و کیوان

بارش باران الماس در مشتری و کیوان

شرایط جوی و اقلیمی در دو سیاره مشتری و کیوان به گونه‌ای است که بارانی از الماس در این دو سیاره می‌بارد و ممکن است در آن‌ها اقیانوس‌هایی از الماس هم وجود داشته باشد.

به‌گفته دانشمندان رعدوبرق‌ها و توفان‌های شدید در جو این سیاره‌ها باعث تولید ذرات کربن به شکل دوده شده و زمانی‌که این ذرات در جو فرود می‌آیند بر اثر فشار تبدیل به گرافیت می‌شوند.

در نهایت گرافیت هنگام سقوط در جو به‌دلیل فشار و حرارت تبدیل به الماس جامد می‌شود.به این‌ترتیب سالانه ۱۰ میلیون تن الماس شکل می‌گیرد.

پروفسور «پیتر رید» استاد دانشگاه آکسفورد معتقد است این الماس احتمالا به شکلی که روی زمین وجود دارد نیست و به جای قطعات الماس به احتمال زیاد ابر‌هایی از الماس فشرده وجود خواهد داشت.

اگر هم الماس شبیه الماس‌های موجود در کره زمین باشد دسترسی به آن به‌دلیل دمای بالا و فشار یک میلیون برابری کره زمین سخت است.

زنی که غرق نمی‌شد

 

زنی که غرق نمی‌شد

«ویولت‌کنستانس جسوپ» یک زن ایرلندی الاصل بود که در سال ۱۸۸۷ در آرژانتین به دنیا آمد.

در کودکی به بیماری سل مبتلا شد و پزشکان عقیده داشتند که بیشتر از چند ماه زنده نمی‌ماند، اما او نه تنها به صورت شگفت‌انگیزی با این بیماری مقابله کرد، بلکه حتی موفق شد از اتفاق عجیب‌تری که در زندگی طولانی‌اش با آن روبه رو شده بود جان سالم در ببرد.

او مهماندار کشتی مشهور تایتانیک بود که از حادثه غرق شدن آن نجات پیدا کرد. این داستان وقتی عجیب‌تر می‌شود که بدانیم این زن شگفت‌انگیز از حادثه غرق شدن کشتی‌های خواهر تایتانیک یعنی بریتانیک و المپیک هم نجات یافته است.

ویولت که خود را به شوخی «بانوی غرق نشدنی» می‌نامید در سال ۱۹۷۱ در ۸۴ سالگی بر اثر نارسایی قلبی درگذشت.

کلاهبرداری با فروش برج ایفل به تاجران آهن!

کلاهبرداری با فروش برج ایفل به تاجران آهن!

برج ایفل در فرانسه داستان‌های عجیبی در سرگذشت خود دارد.

جالب‌ترین آن‌ها فروش این برج توسط یکی از بزرگ‌ترین کلاهبرداران تاریخ به‌نام «ویکتور لوستینگ» است، کسی که حتی سر آل کاپون، گانگستر بزرگ را هم کلاه گذاشت. فکر فروش برج پس از خواندن مقاله‌ای به ذهن‌اش خطور کرده بود.

ویکتور ابتدا مدارکی را با عنوان معاونت پست و تلگراف فرانسه تهیه کرد و در نامه‌هایی با سربرگ‌های جعلی با عنوان محرمانه برای شش تاجر بزرگ آهن فرستاد و آن‌ها را به هتلی دعوت کرد.

سپس در دیدار با تاجران اعلام کرد دولت در شرایط بحران مالی قرار دارد و نگهداری برج از عهده‌اش خارج و او به‌نمایندگی از دولت مجبور به فروش برج ایفل شده‌است.

لوستینگ با ترفندی توانست یکی از تاجران را مجاب کند تا با خرید ایفل، یک‌شبه در صدر خبرسازترین افراد دنیا قرار بگیرد.

او در این معامله قلابی از خریدار رشوه هم دریافت کرد! جالب این‌جاست که لوستینگ چند سال بعد دوباره همین ترفند را اجرا می‌کند!

وزن ۵۰۰ تنی یک ابر معمولی

وزن ۵۰۰ تنی یک ابر معمولی

هرچند ابر‌ها در هوا معلق‌اند، هوا و ابر هردو جرم و وزن دارند. ابر‌ها زمانی تشکیل می‌شوند که هوا به‌قدری سرد شود که دیگر نتواند بخار آب را در خود نگه دارد. در این حالت بخار آب به‌شکل قطرات بسیار ریزی متراکم می‌شود.

دانشمندان چگالی یک ابر کومولوس (ابر‌های پف کرده و سفید) را حدود ۵/۰ گرم بر مترمکعب اندازه گرفته‌اند. آن‌ها می‌گویند با اندازه‌گیری سایه یک ابر زمانی که خورشید مستقیم بالای آن است می‌توانید طول تقریبی آن را به‌دست آورید.

::ری را پیشنهاد می کند مطلب “برای این اتفاقات تاریخی هیچ توضیحی وجود ندارد” را مطالعه کنید.

این کار را می‌توان با کیلومترشمار خودرو و حرکت زیر سایه یک ابر انجام داد. یک کومولوس معمولی حدود یک کیلومتر طول دارد و از آن‌جا که کومولوس‌ها شکل مکعبی دارند، دارای یک کیلومتر ارتفاع نیز هستند.

با این حساب وزن یک ابر متوسط برابر است با ۵۰۰ هزار کیلوگرم یا ۵۰۰ تن! درست مانند این است که یک گله فیل (هرکدام به وزن ۵ تن) بالای سر شما معلق باشد! نگران نباشید تا حالا کسی ندیده یک ابر بر سر ساکنان یک شهر سقوط کند!

۶۳۹
سال، طولانی‌ترین اجرای موسیقی تاریخ

۶۳۹ سال، طولانی‌ترین اجرای موسیقی تاریخ

کلیسایی در شهر کوچک «هالبرشتاد» در شمال آلمان، محل اجرای طولانی‌ترین کنسرت دنیاست.

این کنسرت، نواختن ارگ کلیسایی است که از ۱۹ سال پیش شروع شده و قرار است تا سال ۲۶۴۰ میلادی ادامه یابد. نام این اثر موسیقی «تا حد ممکن آهسته» است.

برنامه‌ریزان این کار می‌گویند هدف‌شان انتقاد ملایم یا نیشی به زندگی مدرن و امروزی است زیرا جوامع امروزی بسیار شلوغ و شتا‌ب‌آلود هستند و این سرعت هر روز بیشتر می‌شود.

این قطعه موسیقی را «جان‌کیج» آهنگ ساز آمریکایی سال ۱۹۸۵ برای پیانو نوشت و یک سال بعد آن را برای ارگ تنظیم کرد.

در طول این سال‌ها نت‌ها که به طور خودکار نواخته می‌شوند، هر سال یک بار و در مجموع فقط ۲۰ بار تغییر کرده‌اند. سالانه ۱۰ هزار نفر در موعد نواختن برای دیدن و شنیدن آن در اطراف کلیسا حضور پیدا می‌کنند.

انسان‌های امروز، ۷ درصد کل انسان‌های تاریخ

انسان‌های امروز، ۷ درصد کل انسان‌های تاریخ

آیا هرگز به این موضوع اندیشیده‌اید که از ابتدای خلقت تاکنون چه تعداد انسان روی کره‌زمین زندگی کرده و مرده‌اند؟

«دفتر تحقیقات جمعیت» به عنوان یک سازمان غیردولتی در آمریکا، سعی کرده‌ است که تعداد درگذشتگان را تخمینی محاسبه کند.

زمان شروع محاسبه حدود ٥٠ هزار سال پیش در نظر گرفته شده‌است، یعنی زمانی که گفته می‌شود بشر اولیه پا به عرصه زمین گذاشت.

براساس آمار حدود ۲/۱۰۸ میلیارد نفر در تاریخ جهان متولد شده‌اند. در این میان امروز جمعیت جهان حدود ۷۸۲/۷ میلیارد نفر است که با کمی ضرب و تقسیم متوجه می‌شویم این رقم معادل ۷‌درصد کل جمعیت جهان از ابتدا تا کنون است.

موز از خانواده توت‌هاست!

موز از خانواده توت‌هاست!

ممکن است تا حالا به اصل و نسب و خانواده میوه‌ها دقت نکرده باشیم، ولی شاید برایتان جالب باشد که بدانید بعضی میوه‌های مختلف هم‌خانواده هستند و بعضی که به هم شبیه هستند، هیچ نسبتی با هم ندارند.

در این بین جالب است بدانید که انگور، کیوی و حتی موز هم جزو خانواده توت‌ها هستند. از طرف دیگر توت‌فرنگی میوه قرمز، آبدار و مخروطی شکلی است که متعلق به خانواده گل سرخ است.

ارتباط تلفنی دلفین‌ها با هم

ارتباط تلفنی دلفین‌ها با هم

بر اساس مطالعات پژوهشگران دانشگاه فئودوسیای روسیه، علاوه بر سگ‌ها، دلفین‌ها هم توانایی درک زبان پیچیده و تعامل با یکدیگر را دارند. آن‌ها می‌توانند در گفتگو با یکدیگر از جملات کامل و در هر جمله از پنج کلمه استفاده کنند.

این محققان با به‌کارگیری نوعی میکروفن زیر آب به ضبط صدا‌های دلفین‌ها پرداختند و با تحلیل آن‌ها مشخص شد این دسته از پستانداران می‌توانند در گفتگو‌های خود از کلمات استفاده کنند و به طرز باورنکردنی منتظر می‌مانند تا جمله طرف مقابل تمام شود و بعد پاسخ بدهند.

با رمزگشایی از کلمات استفاده شده آن‌ها می‌توان امیدوار بود که روزی انسان قادر به صحبت با این گونه از آبزیان باشد.

بر اساس تحقیقات در صورتی که دستگاه تلفن بتواند همه فرکانس‌های صوتی دلفین‌ها را انتقال بدهد، آن‌ها می‌توانند با زبان نمادین‌شان با هم ارتباط تلفنی برقرار و طرف مقابل را از پشت‌خط شناسایی کنند.

پس تعجب نکنید اگر روزی پشت خط، دلفینی در انتظار صحبت با شما باشد!


↓به کانال تلگرام و پیج اینستاگرام ری را بپیوندید↓

اینستاگرامتلگرام
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x
()
x